Az nem kérdés, hogy hallottál-e már a datolya nevű gyümölcsről, viszont ha azt kérdezzük, hogy tudod-e milyen jótékony hatásai vannak az emberi szervezetre, már nem biztos, hogy tudod a választ. Hadd segítsünk egy kicsit abban, hogy jobban megismerd ezt az édes és egészséges termést.
A datolya gyümölcs a datolyapálmán terem, és körülbelül időszámításunk előtt 6000 évvel már ismerték. Eredeti hazája Algéria, Marokkó, Tunézia, Egyiptom, Szudán, Szaúd-Arábia, Irán és Irak, amely országok a mai napig a legnagyobb datolya exportőrnek számítanak.
Ezekben a közel-keleti országokban a datolyapálmának szinte minden része felhasználták már a kezdetektől fogva. A fa árnyékot biztosított a sivatagban, védelmet nyújtott a széltől, leveleivel fedték a házakat, sőt még használati tárgyakat (kosarakat, kalapokat, szőnyegeket) is fontak belőlük. A datolyapálma gyümölcsét nem kizárólag frissen fogyasztották, hanem szárítva is. A szárított verzió az utazóknak mindig is hasznukra vált, hiszen kis helyen elfért, és magas a kalóriatartalma hosszú időre táplálékot biztosított. Mind a friss és szárított változata összetevője lett a környező országok konyháinak számos fogásának.
A datolya arab közvetítéssel érkezett meg Európa déli részére, például Spanyolországba, a Riviérára, Dél-Olaszországba, Szicíliába és Görögországba. (Bár azt talán meg kell jegyeznünk zárójelben, hogy az európai datolya nem vetekedhet arab rokonaival.)
A datolyát sokan a létező legédesebb gyümölcsnek tartják, amit fogyaszthatsz frissen szedve is, de legtöbben aszalt formában szeretik: ilyenkor olyasmi, mintha mazsolát vagy aszalt szilvát ennél. Akárhogy veszed magadhoz, tudnod kell, hogy nagyon jó hatással van az egészségedre, éppen ezért ajánlatos akár minden nap enni egy kis datolyát!
A datolya összetevői - például a glükóz, fruktóz, szacharóz és a kálium - biztosítják a gyors energiaellátást. Ha lassúnak vagy álmosnak érzed magad egy-egy délután, kávé helyett kapj be néhány szem datolyát!
A datolya a magas rosttartalmának köszönhetően enyhén hashajtó hatású. Ha úgy érzed, nehezen megy a kicsi helyiség meglátogatása, egyél datolyát! Segít, hogy a megemésztett étel akadálymentesen jusson a gyomrodból a bélrendszeredbe, és helyreállítja az egészséges bélmozgást is.
A vérszegénységnek is vannak különböző változatai, de a leggyakoribb az, amikor vashiány miatt jön létre. A vashiány alacsony hemoglobin szintet eredményez, a datolya viszont tele van vassal, sőt C-vitaminnal is! Ez a kombináció hatékonyan kezeli a vérszegénységet.
A legtöbb állapotos nő emésztési problémákkal küszködik a terhesség alatt. Mint már említettük fentebb, a datolya segít a rendszerezésben. Sőt, a datolya segít a méh izmainak megerősödésében is, ami nagyon hasznos lesz a szülés során!
Egy 2011-es tanulmányban - ami egy szülészeti és nőgyógyászati magazinban jelent meg - nagyban támogatják a datolya fogyasztását, mivel csökkenti annak az esélyét, hogy a szülést mesterségesen kelljen megindítani.
Egy barátokkal töltött, átmulatott éjszaka után, amikor a kelleténél több pohár alkohol csúszott le, egyél datolyát! Segít a májnak a méregtelenítésben, így a kellemetlen másnaposság tüneteit is enyhíti.
A datolya bizonyos összetevői, antihiperlipidémiás (koleszterinszint csökkentő) hatást váltanak ki.
A datolya - legyen friss vagy aszalt -telis-tele van káliummal, viszont alacsony a nátrium tartalma. Ez a kombináció azt eredményezi, hogy a pulzus és a vérnyomás megfelelő szinten marad. Emellett, ha megfelelő a szervezeted kálium szintje, akkor a stroke, avagy szélütés, agyvérzés esélye is alacsonyabb.